Gebelli Köyü

Gebelli Köyü

Gebelli Köyü’nün Tanıtımı

Nüfüsü : 382

Hane Sayısı: 160

İlçeye Uzaklığı : 13 km.

İle Uzaklığı : 46 km.

Köy Muhtarı : EŞREF İBİÇ

Muhtar İletişim : 0(454) 621 2253 – 0539 275 77 96

Espiye’nin en önemli ve eski köylerindendir. Köyümüzün İlçeye uzaklığı 13 km, İle uzaklığı da 46 km dir.160 hane olan köyümüzün nüfusu 382 dir.

Köyümüzde bir tane ilkokul vardır. 1965/1966 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. Okulumuzda öğretmenlik yapan hocalarımız:

1. İbrahim Elevli

2. Necati Ozan

3. Salim Göçmez

4. Yakup Kılıç

5. Eşref Elevli

6. Nilgün Elevli

7. Ömer Elevli

8. Ergün Hoca

9.Tevrad Elevli

10.Mehmet Kaya

 

Köyümüz doğuşunda güney köy ve şahin yuva batısında Aralcak ve Kaşdibi köylüleri kuzeyinde Dikence Köyü bulunmaktadır. Köyümüz karadenizin doğal yapısı gereği kısmen engebeli olup çoğunlukla düz bir arazi yapısına sahiptir. Köyümüz çoğu Karadeniz köyleri gibi gurbete göç vermiştir. Genelde İstanbul, bursa ve Kocaeli’nde ağırlıkla olup Almanya, Amerika, Avusturya gibi dış ülkelere de gidenler vardır.

İstanbul da bulunan gurbetçiler 1992 yılında bir araya gelerek köye olan özlemlerini gidermek niyeti ile Gebeli Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurmuşlardır. Bu tarihten itibaren belirli zamanlarda toplanıp kültürel faaliyetler de bulunarak piknik gezisi gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır. Köyün sorunları ile de mümkün olduğu kadar ilgilenmişlerdir.

18.12.2011 tarihinde yapılan derneğin olağan toplantısında yönetim değişmiş olup yeni yönetim oluşmuştur. Yeni yönetim İsmail PORTAKAL başkanlığında Sulhi ÇUKUR, Sezayi YILMAZ, İlyas OTURAK, Yavuz PORTAKAL’ dan oluşmuştur. Yeni yönetim ilk iş olarak derneğin bir web sitesi olsun dileği ile bir web sitesi kurulması kararı alındı ve derneğimiz web sayfasına kavuşmuştur. Daha sonra derneğimizin adına bir telefon hattı alınıp mesajlaşma sistemine geçilerek tüm üyelerimize ulaşım sağlanmıştır.

Yönetimimiz daha sonra diğer başkanlar gibi üyelerimiz ile beraber piknik şenliği düzenlemiştir. Yakında yapılacak olan toplantımız da köyümüzün ihtiyaçları doğrultusunda köyümüze derneğimizden bağış yapılması planlanmaktadır.

Köyümüz yolunun bir kısmı beton bir kısmı da asfaltlanabilir hale getirilmesini temenni ediyoruz. Köyümüz halkının çoğunlu gurbete göç verdiğinden dolayı okul da yeterli öğrenci sayısına ulaşılamamaktadır. Dolayısıyla köyümüzde taşımalı sistem uygulanmaktadır. Köyümüzün öğrenim seviyesi oldukça ileri seviyededir. Örnek vermek gerekirse iki doktor, iki hakim, bir kaymakam, bir orman işletme müdürü, bir tapu kadastro mühendisi, bir emekli

Ayrıca Çanakkale ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi, Diyanet işlerinde müfettiş.

savcı, yaklaşık yirminin üzerinde öğretmen vardır. Üniversite mezunu birçok arkadaşımız da değişik kurumlarda görev yapmaktadır.

Köyümüzde geçim kaynağı olarak da fındık-çay ağırlıkta olup kivicilik ve değişik sebze ve meyve ürünleri de yetiştirilmektedir. Ayrıca köyümüz de emekli sayısı da oldukça yüksektir. Köyümüzün birçok yaylaları vardır ve köy halkı yazın belli dönemlerinde yaylalarda yaşamakta ve yayla şenlikleri ile bir araya gelerek eğlenmektedirler. Yaylalarımız Baldıran Obası, Gölbeleni Obası, Kırıkyayla gibi obalardır. Köyümüz de birçok mahalle vardır ki bunlar genellikle sülale isimleridir.Yani aynı sülaleden olanlar genelde aynı mahallede oturmaktadırlar.Bu mahallelerimiz şunlardır:

 

1) Konak Kıran

2) Portakallı Mahallesi

3) Ardıçgıran Mahallesi

4) Ayvazıgıran Mahallesi

5) Kayadibi Mahallesi

 

Köyümüzün tarihini eski muhtarlarımızdan Adil ELEVLİ’ den bir dipnot:

 

Köyümüzün kuruluş tarihini bilmiyoruz,yanlız eskiden Aralıcak Köyü ile beraber bir mahallesiymiş Aralıcak Köyünden ayrılıp Gebelli köyü muhtarlığı olarak 2900 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.Zamanla mahaller oluşturularak 4 mahalle olarak yerleşilmiştir; 1)Merkez Mahallesi2)Portakallı Mahallesi 3)Konak Gıranı Mahallesi 4)Ayvazlı Gıranı Mahallesi olarak yerleşilmiştir.Eğitim ve öğretim üzerine portakallı mahallesinde 1.-2.-3. sınıfa kadar okunması için ancak bir ahşap binada öğretim görülmekteydi oda eskiden köyümüzden eğitmen İBRAHİM ELEVLİ döneminde iken 20-25 sene o ahşap binada öğretim görülmüştür 4.ve 5. sınfı okumak için Yağlıdere’ye veya Cibril mahellesine gidilirdi.

Portakallı mahallesinde ibadet yapılması için halk tarafından mescit camii haline getirildi.Köyümüzde okul yapılırken yol yoktu muhtar İKSAN YILMAZ Döneminde Komşu olan Tikence köyünden okulun malzemeleri insan ve hayvan gücü ile taşınarak bir ilk okul yapılmıştır.

1974 yıllarında ise muhtar MEHMET İLİTLİ döneminde okula kadar bir yol yapılmıştır.1977 ve 1978 yıllarında ise köyümüze su elektirik gelmiştir. 1984 yıllarında Muhtar ADİL ELEVLİ Döneminde köyümüze komşu olan Aralıcak Kaşdibi köyü ve Çitdibel Lahanos maden yollarına bağlantı olarak ayrıca 4 mahalle yollarının tamamı yapılmıştır.Orta merkez mahalleye bir Camii yapılmıştır.1994 yıllından sonra köyümüzün orta merkez mahalledeki kabristanlığın kenarı muhtar HALİL KURUCA döneminde halk tarafından yapılmıştır.

Muhtar HÜSEYİN OTURAK döneminde is portakallı mahallesindeki Camii’nin onarımı ve minaresi yapıldı ayrıca Konak Gıranı mahallesine köyümüzün suyu yetersizliği nedeni ile yeni bir kaynaktan su alındı.Konak Gıranı adına 30 tonluk bir su deposu yapıldı.Birde ana yolların acil olan yerlere ara ara beton yapıldı.

Muhtar EŞREF İBİÇ döneminde ise köyümüzün nufus sayımına göre il özel idareden verilen ödeneklerden bütün mahalle yollarına acil olan yerlerine ara ara beton ve Çakıl yapılmaktadır.

Köyümüzde yetişen Savcı-Hakim-Doktor-Hemşire-Polis ve bir çok Öğretmenlerimiz vardır.Köyümüzün Genel Nüfüsu Ancak 300 üzeridir.

Gebeli Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı

İsmail PORTAKAL

 

 

Sitemizden Haberler

Facebook'ta Biz